Blog Cleverpath



Wiedzę dostarcza:

Archiwum miesiąca: Listopad 2012

2
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

Jak mądrze ustalić godziny otwarcia sklepu?

Mateusz Skwarka 29 listopada 2012

Jak ustalić godziny otwarcia sklepuZ tego artykułu dowiesz się:

  • jak wykorzystać dane o ruchu w sklepie do optymalizacji
    godzin otwarcia Twojego sklepu,
  • jakie są najpopularniejsze rozkłady ruchu w ciągu dnia,
  • na co uważać przy zmianie godzin otwarcia,
  • jakie mogą być skutki takiego posunięcia.

Większość z nas nie zastanawia się zbytnio nad tym, czy nasz punkt sprzedażowy jest otwarty w najodpowiedniejszych godzinach. Sklepy w zależności od branżya są otwarte o różnych porach. Osiedlowe sklepy spożywcze są czynne nawet od 6 rano, z kolei sklepy odzieżowe w galeriach uzależnione są od czasu otwarcia centrum. Wiemy, że jednym ze sposobów na zwiększenie konkurencyjności naszego punktu są dłuższe godziny otwarcia. Konsumenci preferują, aby ich ulubione sklepy były czynne praktycznie całą dobę. Stąd też zwyczaj otwierania galerii i hipermarketów w niedziele. Jednak mało który sklep może sobie pozwolić na całodobową dostępność. Nie wynika to tylko ze względów kosztowych, ale również z niskiej efektywności ekonomicznej. Większość decyzji związanych z godzinami otwarcia sklepu jest podejmowana „na czuja” lub na podstawie obserwacji z ostatnich okresów. Jednak zwyczaje konsumentów i trendy się zmieniają. Może warto więc podejmować ważne decyzje w oparciu o dane? Z pomocą przychodzą dane o liczbie odwiedzających nasz sklep (ang. Footfall).

Czytaj dalej

Dołącz do dyskusji! (2)
0
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)

Jak kupują kobiety?

Mateusz Skwarka 26 listopada 2012

Jak kupują kobietyZ tego artykułu dowiesz się: jak zachowują się kobiety podczas zakupów, co to jest „efekt muśnięcia pupy”, jak obecne zmiany społeczne wpływają na zachowanie zakupowe kobiet oraz po co robić promocje typu „Zabierz ze sobą przyjaciółkę”. Zapraszam do lektury.

Kobiety to zdecydowane fanki wszelkiego rodzaju zakupów. Chodzenie po sklepach nie jest traktowane przez kobiety jako obowiązek, ale bardziej jako forma rozrywki lub przejaw swojej aktywności społecznej. W poście Mężczyźni w sklepie opisywałem jak podczas zakupów zachowują się panowie oraz skontrastowałem ich postępowanie z zachowaniem płci pięknej. Tym razem chciałbym bliżej opisać sposób zachowania kobiet podczas zakupów.

Czytaj dalej

Dołącz do dyskusji! (0)
0
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

Jak efektywnie wykorzystać dane o konwersji – przykład Petera Scully

Kamil Adamski 22 listopada 2012

Jak efektywnie wykorzystać dane o konwersjiConversion champion – Peter Scully

Przedstawiamy kolejną historię z cyklu: conversion champions. Ostatnio Mateusz pisał o sukcesie Aldo wynikającym z działań prowadzących do wzrostu współczynnika konwersji (Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie odzieżowym? – przykład ALDO). Dzisiaj przyjrzymy się bliżej kolejnemu mistrzowi konwersji – a mianowicie postaci Petera Scully oraz firmom, w których Peter wdrożył trwałe rozwiązania w obszarze efektywnego wykorzystania footfallu i konwersji. Jeśli chcecie wiedzieć, w jaki sposób udało się Peterowi zwiększyć zyski zarządzanych przez niego sklepów o 5 mln dolarów oraz znacznie zredukować koszty pracy to zachęcam do lektury.

Czytaj dalej

Dołącz do dyskusji! (0)
2
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)

Efekt ROPO – szansa czy zagrożenie dla handlu detalicznego?

Piotr Soroka 15 listopada 2012

Efekt ROPOJak wykorzystać efekt ROPO na swoją korzyść? Jak zintegrować działania w Internecie i zwykłym sklepie? Czy efekt ROTOPO to zawsze ucieczka do konkurencji?

Wraz z rewolucją cyfrową odbywającą się na naszych oczach coraz częściej proces zakupowy zahacza lub rozpoczyna się w Internecie. Szukamy tam informacji o produktach, czytamy dane techniczne, budzi się w nas potrzeba zakupu, a potem… wybieramy się do sklepu, żeby ostatecznie przetestować produkt i dokonać tam kupna. Nazywamy to efektem ROPO (Research Online, Purchase Offline). W Polsce przeprowadzane są raporty nt. efektu ROPO dla wybranych branż. Np. w 2010 roku TNS OBOP opublikował dane wskazujące, że 74% osób dokonujących zakupu sprzętu RTV/AGD korzysta z informacji znajdujących się w Internecie przed dokonaniem ostatecznego zakupu. Niektóre firmy posiadają na tyle mocną pozycję i opinie w Internecie (w wyniku ciężkiej pracy w tym obszarze), że świadomie zachęcają potencjalnych klientów do wcześniejszego zgooglowania produktu i przekonaniu się o dobrych opiniach. Przykładem może być poniższy klip reklamowy marki Pontiac:

Czytaj dalej

Dołącz do dyskusji! (2)
Strona 1 z 212

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętaszHasła ?

Zarejestruj się na stronie!